Unelma hahtuvalanka, 2-laatu
Unelma hahtuvalanka, 2-laatu Unelma hahtuvalanka, 2-laatu Unelma hahtuvalanka, 2-laatu Unelma hahtuvalanka, 2-laatu

Unelma hahtuvalanka, 2-laatu

Tuotetta rajoitettu erä.
$ 15.92
$ 19.90
Saatavuus 17 kpl

Erä 2-laatuista Unelma hahtuvalankaa. Näissä vyyhdeissä voi olla harvakseltaan pieniä paksumpia kohtia, mutta sopivat neulomiseen hyvin. Jos paksumpi kohta haittaa liikaa, sen voi helposti poistaa. Hieromalla ohuiksi venytetyt langan päät käsien välissä yhteen solmuja ei tarvita.

100% suomalainen karitsanvilla

100g = n. 120m

paksuus 285 tex x 3, Chunky/Bulky

puikkosuositus 6-7mm

villapesu 40°C tai käsinpesu

Erittäin pehmeä karitsanvillainen hahtuvalanka, joka on parhaimmillaan muhkeissa asusteissa, kuten myssyissä, huiveissa, lapasissa ja villapaidoissa. Sopii mainiosti myös huovutettavaksi.

Langassa on vähän kierrettä, joten sitä on mukava neuloa langan katkeamatta. 

Karitsat syntyvät kevättalvella ja kasvavat kesän yli laitumella. Syksyllä heidät keritään ja tämä ensimmäinen kaikkein pehmoisin villa valikoidaan korkealaatuiseen hahtuvalankaamme. 

Pesu on tehty hellävaroen ja langassa on jäljellä runsaasti lanoliinia.

Ei koinsuojausta tai kemiallisia käsittelyitä.

Unelmaan löytyy pipo-ohjeita verkkokaupastamme ja islantilaisneuleisiin voit käyttää sitä Alafosslopin tilalle.

Paino:
100 g